OKYANUS KAŞİFİ ERDEN ERUÇ TÜRKİYE’DE

Dünyanın çevresini kendi gücüyle dolaşan ilk kişi olarak tarihe geçen Erden Eruç, ikinci Devr-i Alem (dünyanın etrafını dolaşmak) projesi kapsamında Filipinler’de mola verdi. ABD-California’daki Crescent City’den 7 metrelik kanosuyla 22 Haziran 2021 günü Büyük Okyanus’a açılan 60 yaşındaki Erden Eruç kürek çekerek tamamladığı seyahatinin hepsini okyanusta yalnız başına geçirdi. Issızlığın ortasında kürek çeken Eruç, 80 günde Hawai’ye, 128 günde Guam Adaları’na, 30 günde de Filipinler’in Legazpi kıyı kentine vardı. İkinci Devr-i Alem denemesinde okyanusta toplam 239 gün tek başına kalan doğa sporcusu Erden Eruç, kitabının tanıtımı için geldiği İstanbul’da Milliyet’e konuştu. Çocuk ve gençlerin kendi sınırlarını aşması ve geleceğe dair hayaller kurması için ikinci kez kas gücüyle dünyanın etrafını dolaştığını belirten Eruç, “En iyi arkadaşım 5 gün kayığımda benimle yolculuk eden sümsük kuşu oldu. Onu okşadım ve besledim. En yakın kara parçasından 3 bin deniz mili (5 bin km) uzaktayken etrafımda Bryde balinaları ve köpekbalıkları vardı” dedi. Okyanustan içme suyunu üreten ve güneş panelleriyle enerji ihtiyacını karşılayan Eruç, doğa dostu seyahatinde hazır yemekler tüketerek kürek çekti. Eruç bu seyahatinde yaklaşık 8 bin deniz mili yaparken okyanuslarda toplam 38 bin (62 bin km) deniz mili yalnız kürek çeken ilk kişi olarak tarihe geçiyor.

Yılın kaşifi seçilmişti ama ülkesinde tanınmıyor

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra ABD’ye yerleşen Erden Eruç, yaptıklarıyla dünya denizcilik ve keşif tarihine geçerken ülkemizde yeteri kadar tanınmıyor. 2007 yılında dünyanın etrafını kas gücüyle dolaşarak gençlere umut ve cesaret aşılamayı amaçlayan Erden Eruç, uluslararası denizcilik otoriteleri tarafından saygı görüyor. 10 Temmuz 2007’de Californiya’nın Bodega Körfezi’nden 7 metrelik teknesiyle okyanusa açılan Eruç, karaya çıkmadan 312 gün boyunca kürek çekerek Papua Yeni Gine’ye ulaşmıştı. 312 gün tek başına kalarak okyanusta en uzun mesafeyi kat eden dünyadaki ilk kişi ünvanını elde eden Eruç, Guinnes’e Büyük Okyanusu tek başına geçen ilk kürekçi ve kas gücüyle dünyayı dolaşan ilk insan olarak kabul edildi. 3 okyanusu kürekle geçtikten sonra kas gücüyle dünyanın etrafını dolaşan ilk kişi olan Eruç, 2017 yılında ABD’deki Dünya Kaşifler Kulübü’nce yılın kaşifi seçilmişti. Okyanus Kürekçileri Derneği’nce 3 okyanusu 876 günde kürekle geçen ilk kişi ilan edilen Eruç, ikinci kez dünyayı dolaşmak için Kalifornia’nın Crescent City’den 22 Haziran 2021 günü Büyük Okyanusa açılmıştı.

Toplam 239 gün denizde kaldıktan sonra Filipinler’in Büyük Okyanus kıyısındaki Legazpi kentine varan Eruç, Çağrı Özpideciler’in seyahatlerini anlattığı ‘Dalgalar Beni Çağırır’ adlı kitap için Türkiye’ye geldi. Issızlığın ortasında tek başına yol alırken hissettiklerini Milliyet’e açıklayan Eruç, “Yolculuğumda teknenin eksiklerini gidermek için 10 Eylül günü Hawaii’deki Waikiki’de karaya çıktım. Pasifik geçişimi doğru mevsimde uygun rüzgarlarla yapmam gerektiği için orada bir ay geçirdim, kayığıma yaptım. 2 Aralık gecesi okyanusta dev dalgalar oluşturan bir fırtınaya yakalandım. Kayığım devrildi, iki kürek kaybettim ve hasar aldım. Ama okyanus geçişime engel olmadı” dedi.

Kasırgaları dinledim ve arkalarında kaldım

ABD-Kaliforniya’dan Filipinler-Legazpi geçişine kadar olan yolculuğunun tahmininden daha zorlu geçtiğini belirten Eruç, “Açık denize erişmem bile zor oldu. Mevsim ve iklim şartları çok değişkendi. Hawaii’ye kürek çekerken önümde kasırgalar vardı. Kasırgaların arkasında kalmak için çabaladım ve 80 günde Hawaii’ye vardım. Kasırgaların geçmesini bekledim. Koronovirüs nedeniyle Çin vize vermeyince, 128 gün yine kürek çekerek Guam’a gittim. Asya kıtasına ulaşmak için Borneo ya da Singapur’a gitmem gerekiyordu ama rüzgarlar izin vermedi. 2 Aralık 2021 günü büyük bir fırtınada kayığım hasar gördü. Kayığımı onarmak, ihtiyaçlarımı gidermek ve fırtınaları geçirmek için 30 gün sonra Filipinler-Legazpi’de mola verdim. Bu yıl sonunda Filipinler Pasifik kıyısından bisikletle Luzon adalarına gitmeyi, oradan da Güney Çin Denizi’ne açılacağım.” dedi.

Suyunu okyanustan yaptı güne panelleriyle enerji üretti

Yaklaşık 8 bin millik yolculuğu boyunca isim vermediği bir sümsük kuşunun 5 gün kendisine eşlik ettiğini belirten Eruç, “Avlanıp tekrar geliyordu kayığıma. Güverteye düşen uçan balıkları ona verdim. Okşanmayı çok seviyordu, boynunu okşardım. Bryde balinaları ve köpekbalıkları hep çok yakınımdaydı. 4 kitap okudum. Kendi suyumu ters ozmos yöntemiyle yaptım. Kurutulmuş yiyecekler yerken enerji ihtiyacım için güne panelleri kullandım. Hazır yemekleri içme suyuyla tükettim. Şimdiye kadar denizde 38 bin deniz mili (62 bin km) yol yaptım. 17 Guinnes Rekoru’nun sahibiyim ve ikinci Devr-i Alem bittiğinde 2 tane daha eklenecek. Vietnam’a ulaştıktan sonra Everest’e bisikletle gideceğim. Elbruz’a da tırmanmak istiyorum ama rusya savaşı izin verecek mi bilmiyorum? Vietnam sonrasında program değişebilir” dedi.

Gençlere ve çocuklara rol model olmalı

Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen kitap imza töreninde konuşan Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Erden Eruç’un Atlas, Pasifik ve Hint Okyanusları geçişlerini tamamlayarak dünya denizcilik tarihine geçtiğini belirtti. Gürdeniz, “2022’nin Türkiye’sinde bir Türk’ün bu muhteşem başarısı çok az biliniyor. Cumhuriyetin ilk amatör denizcisi Mustafa İhsan Denizaşan’ın 1932 ile 1936 yılları arasında tek başına 5 metrelik yelkenli sandalıyla yaptığı Akdeniz ve Atlas Okyanusu seyri de ilgi görmemişti. 1965 yılında Sadun Boro ise 10 metrelik yelkenlisiyle dünyayı dolaşmıştı. Ufkun ötesine gitmeyi, dağların yamaçlarını aşmayı, zirvelere erişmeyi, yenilik aramayı, daha iyiye erişmek için bilgiye, tecrübeye, akla ve dayanma gücüne bağlı şekilde meydan okumayı içeren maceracılık olmasa insanlık ilerlemezdi? Erden Eruç, Kristof Kolomb, Vasco da Gama, Macellan, James Cook, Darwin, Scott, Shackleton, Amundsen gibi bir maceracıdır. İnsanın dayanma gücünün fiziksel ve duygusal sınırlarını zorlayan ve başaran bu insanlar hepimize ilham veriyor. Zoru başararak okyanusları kas gücü ve kürekle geçen Erden Eruç’u iyi anlamalı ve değer vermeliyiz” dedi.

Özpideciler:

“Denizlere imzasını atan Eruç’u iyi tanımalıyız”

Erden Eruç’un yaşamından Elma Yayınları’ndan çıkan Dalgalar Beni Çağırır adlı söyleşi kitabının yazarı Çağrı Özpideciler ise, doğayla uyumlu yaşamanın en güzel örneğini sergileyen Erden Eruç’un zorluklar karşısında yılmayan kişiliğinin tüm gençler ve çocuklar tarafından örnek alınması gerektiğini belirtti.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/okyanus-kasifi-erden-eruc-turkiyede.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir