TCG MARTI (P-341) Hücumbotu Envanterden Çıkartıldı


Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na uzun yıllardır hizmet eden Doğan Sınıfı TCG MARTI (P-341) Hücumbotu, envanterden çıkartıldı. 

DOĞAN Sınıfı Hücumbotlardan TCG MARTI (P-341), 2022 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden çıkartıldı. Böylelikle DOĞAN Sınıfında, envanterde 3 Hücumbot kaldı. TCG MARTI, Ağustos 1978’den beri Türk Donanması’nın hizmetinde bulunuyordu.

Türk Donanması’nın en yaşlı hücumbotları olan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, aşamalı olarak hizmetten çıkartılıyorlar. Bu doğrultuda ilk olarak, TCG MARTI (P-341) Hücumbotu envanterden çıkartıldı. DOĞAN Sınıfı; Doğan (P-340), TCG TAYFUN (P-342) ve TCG VOLKAN (P-343) hücumbotları ise halihazırda görevlerine devam ediyorlar.

TCG MARTI’nın hizmetten çıkartılmasının ardından Türk Donanması’ndaki faal hücumbot sayısı, 18’e düştü.

1977-1981 yılları arasında hizmete alınan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar, 40 yıldan fazla süredir Türk Donanması’na hizmet ediyorlar.

Türk Donanması’nın Harpoon Güdümlü Mermi atma kabiliyetine sahip ilk platformu olan DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar; 4 adete kadar Harpoon Gemisavar Güdümlü Mermi, 1 adet 76mm Deniz Topu ve 1 adet 35mm Hava Savunma Topu silah yüklerine sahipler.

Kaynak:SavunmaSanayiST.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir