Çin, Tayvan ile olan ticaretine kısıtlamalar getirdi

Çin Gümrük Genel İdaresi’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, ilgili yasa, yönetmelik ve standartlar uyarınca 3 Ağustos 2022’den itibaren Çin’in Tayvan bölgesinden turunçgiller ve dondurulmuş istavrit dahil iki tür balığın Çin anakarasına satışı askıya alındı.

Ayrıca, Çin’den Tayvan bölgesine doğal kum ihracatının geçici olarak durdurulduğu duyuruldu. Öte yandan Tayvan’da faaliyet gösteren bazı kuruluşlara da yatırım uygulanacak.

Çin Devlet Konseyi Taiwan Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, yaptığı açıklamada Tayvan bağımsızlığı yanlısı kuruşlar “Tayvan Demokrasi Vakfı” ve “Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Vakfı”nın “demokrasi, iş birliği ve kalkınma” kisvesiyle uluslararası arenada Tayvan bağımsızlığını amaçlayan bölücü girişimlerde bulunduğuna ve Çin karşıtı yabancı güçleri yanına çekerek Çin’i karalamaya çalıştığına dikkat çekti.

Sözcü, “Çin’in ana kesimi, söz konusu vakıflara karşı cezalandırıcı tedbirler almaya karar verdi. Önlemler arasında söz konusu vakıfların ana kesimden kuruluşlar, işletmeler ve bireylerle işbirliği yapmasının yasaklanması, söz konusu vakıflara yardım ve hizmet sağlayan kurumlar, işletmeler ve bireylerin yasaya uygun bir şekilde cezalandırılması, ana kesimden kuruluşlar, işletmeler ve bireylerin söz konusu vakıflara bağışta bulunan Speedtech Energy, Hyweb Technology, Skyla, SkyEyes GPS Technology gibi şirketlerle herhangi ticaret ve işbirliği yapmasının yasaklanması, bu şirketlerin sorumluların Çin’in ana kesimine girişinin yasaklanması bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/cin-tayvan-ile-olan-ticaretine-kisitlamalar-getirdi-haber-110034.htm