Vladimir Putin savaş gemileriyle Batı’ya meydan okudu, ABD’yi düşman ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Deniz Kuvvetleri Günü Töreni öncesi, Rus Donanması’nın deniz politikasına yönelik temel unsurların belirlendiği yeni doktrini imzaladı.

Rus Donanması, St Petersburg’da Rus Donanması Günü münasebetiyle deniz geçit töreni düzenledi.

40’tan fazla gemi ile denizaltı, 42 savaş uçağı ve 3 bin 500’den fazla askerin yer aldığı törene, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Donanması Başkomutanı Nikolay Evmenov ve çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Tören öncesi Rusya lideri Putin, Rusya’nın yeni deniz doktrinini imzaladı. Yeni doktrinde ABD, Rusya için ana tehdit unsuru olarak gösterildi.

Putin burada yaptığı konuşmada, Rusya’nın ulusal çıkarlarının sınırları ile bölgelerini belirlediklerini kaydederek “Bunların arasında öncelikle Arktik sularımız, Karadeniz, Ohotsk Denizi ve Bering Denizi’nin suları, Baltık ve Kuril boğazları bulunuyor. Bunları sıkı şekilde ve tüm araçlarla koruyacağız.” dedi.

“Tsirkon” (Zircon) hipersonik füze sistemlerinin, birkaç ay içinde Rusya Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına verileceğine dikkati çeken Putin, gemilerin inşasına devam edeceklerini dile getirdi.

Putin ayrıca, “Burada önemli olan Rus donanmasının kabiliyetidir. Egemenliğimizi ve özgürlüğümüzü ihlal etmeye karar veren herkese yıldırım hızıyla karşılık verebilir.” diye konuştu.

RUSYA’NIN YENİ DENİZ DOKTRİNİ

Putin’in burada imzaladığı 55 sayfalık doktrinde, Svalbard, Franz Josef Toprakları, Novaya Zemlya (Yeni Toprak) takımadalar ve Vrangel Adası’nda denizcilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve etkinleştirilmesi öngörülüyor.

Rusya dışında, uzak bölgelerde görevde olan Rus gemilerinin çalışmasını sağlayan üs noktalarının yeterli sayıda bulunmadığı kaydedilen doktrinde, ABD’nin okyanuslarda hakimiyet kurma siyaseti ve NATO’nun Rus sınırlarına doğru altyapıyı güçlendirmesinin Rusya için tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

Asya Pasifik ülkelerinde Rus donanmasının lojistik merkezlerinin kurulmasının öngörüldüğü doktrinde, ülkenin güvenliğinin sağlanması ve okyanuslarda çıkarlarının korunması amacıyla Rus donmasının savaş kabiliyetinin artırılacağı ifade ediliyor.

SUUDİ ARABİSTAN VURGUSU

Doktrinde, aniden ortaya çıkan ve öngörülmeyen salgın hastalıkların ülkenin denizcilik faaliyetleri için risk oluşturduğuna işaret ediliyor. Doktrin, ‘Rusya’nın önceliğinin Hindistan’la stratejik ve deniz işbirliğinin yanı sıra İran, Irak, Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer devletlerle daha geniş iş birliği geliştirmeyi’ öngörüyor.

Söz konusu belgede, “Bu doktrinin rehberliğinde Rusya Federasyonu okyanuslardaki ulusal çıkarlarını sıkı ve kararlı bir şekilde savunacak ve yeterli deniz gücüne sahip olarak bunların güvenliğini ve korunmasını garanti altına alacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Putin, konuşmasında Ukrayna’daki savaşa değinmedi ancak askeri doktrin, Rusya’nın Karadeniz ve Azak denizindeki “jeopolitik konumunun kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi” öngörülüyor.

Rusya’nın Japon Denizi’nden Beyaz Deniz’e kadar uzanan 37 bin 650 km’lik geniş kıyı şeridi, Karadeniz ve Hazar Denizi’ni de kapsıyor.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/vladimir-putin-savas-gemileriyle-batiya-meydan-okudu-abdyi-dusman-ilan-etti-haber-110003.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir