Yunanlıların ticaret gemisine ateş açılmasına nasıl karşılık verilmeli? Amiral Cem Gürdeniz’den açıklama

Yunanistan unsurları tarafından Bozcaada açıklarında Türk personelin olduğu Ro-Ro gemisine taciz ateşi açılmasını Veryansın TV canlı yayınında yorumlayan Amiral Cem Gürdeniz, bunu haydut bir devletin yapacağını belirterek karşılık verilmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Sahil Güvenlik birimleri, Bozcaada açıklarındaki uluslararası sularda seyir halindeki Komoros bayraklı “Anatolian” isimli gemiye taciz ateşi açtı.

Saldırıyı Veryansın TV Youtube kanalında yorumlayan Amiral Cem Gürdeniz, bu saldırının ancak haydut bir devlet tarafından yapılabileceğini belirterek Türkiye’nin karşı yaptırımlarda bulunmasını ve Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı hakkında uluslararası arenada suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

Gürdeniz’in açıklamasından satır başları:

“Olay okuduğum kadarıyla öğlen sularında oluyor açık deniz alanında. Açık deniz alanları hiçbir devletin belli koşullar hariç yaptırım uygulama yetkisi olmayan alanlardır. Bunlarda bile asla ateş açılmaz, önce o bayrak devletinden izin alınız arkasından kaptanın izni alınarak gemiye çıkılır. Burada açık şekilde savaş durumunda bile görüşmeyecek çünkü savaş durumunda ticaret gemilerine ateş açılamaz. Bu Yunanistan’ın alıştığımız bir pratiği. 2017 yılında yine bir gemiye uluslararası sularda ateş açılmıştı. 2020 yılında kaçak göçmen taşıyan gemiye ateş açtılar. Buradan şu sonucu çıkarıyoruz. Anladığım kadarıyla Yunan hükümeti, Sahil Komutanlığı’na sorgusuz sualsiz ateş açma yetkisi vermiş. Burada esas sorgulanması gereken o ateş emri veren komutanla birlikte Yunan Sahil Güvenlik komutanlığı. Burada bandıra Komoros ama 2017’de bandıra Türk’tü.

Yunanistan açıkça deniz haydutluğu yapmıştır. Medeni bir ülke bunu yapmaz. Ancak terörist, haydut bir devlet bunu yapar. Komoros bayrağı taşıdığı için Komoros hükümeti Yunanistan botunu, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı uluslararası adalet divanına gidene kadar şikayet etme hakkı vardır. Türkiye’de şunu yapmalı Türk sahili ve Türk personel olduğu için açık deniz alanında Türk kimlikli kişilere ateş açıldığı için ateş açanlar hakkında soruşturma açıp, gıyabında karar bile verebilir. Bu olay büyütülmeli.

Alman Hamburg fırkateyni SAT komandoları Yunan komodorun emrindeyken Arkas’ın Roseline A gemisine çıktılar, hükümet bunun hesabını sormalıydı, sorulmadı. O zaman Türk gemilerine açık deniz alanında kanunsuz işler yaparsak ‘hükümet sadece nota veriyor bir şey olmuyor’ derler.”

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/yunanlilarin-ticaret-gemisine-ates-acilmasina-nasil-karsilik-verilmeli-amiral-c-haber-110517.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir