ABD’nin nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi Güney Kore’ye demirledi

Çin-Tayvan gerginliğine müdahil olan ABD’den sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. .

ABD Başkanı Joe Biden’in savaşta Tayvan’ı savunacaklarını açıklamasının ardından nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi USS Ronald Reagan, tatbikat gerekçesi ile Güney Kore’nin Busan kentinde demirledi.

Çin ve Tayvan arasında savaş çanları çalarken ABD’den başka bir bölgede daha krizi tırmandıracak bir hamle geldi. Nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi USS Ronald Reagan, tatbikat gerekçesi ile Güney Kore’nin Busan kentinde demirledi.

Ronald Reagan ile birlikte saldırı gücünden çok sayıda gemi de Güney Kore’deki deniz üssüne ulaştı. Geminin ülkeye gelişi, ABD’nin bölgedeki ‘stratejik varlığını’ göstermesine yönelik şimdiye kadarki en büyük konuşlandırmayı işaret ediyor.

Önümüzdeki günlerde yapılacak askeri tatbikatlar ile ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye füze denemeleri konusunda yanıt vermesi beklenirken 2017’den bu yana ilk defa ABD’nin bölgeye uçak gemisi gönderdiği öğrenildi.

Ronald Reagan’ın uçuş güvertesinden rapor veren Al Jazeera’dan Rob McBride, ortak tatbikatların belirtilen misyonunun “bu müttefiklerin yenilenen Kuzey Kore tehditleri karşısında kararlılığını” göstermek olduğunu söyledi.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/abdnin-nukleer-enerjiyle-calisan-ucak-gemisi-guney-koreye-demirledi-haber-110700.htm