Rus doğalgaz boru hattına saldırı iddiası

Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında peş peşe basınç kaybı ve sızıntı yaşandı. Halihazırda devre dışı olsalar da her iki hatta da aynı anda arıza meydana gelmesi üzerine ‘sabotaj’ iddiaları ortaya atıldı. ABD ve AB, olayı ‘saldırı’ olarak niteledi.

Almanya’ya gaz taşıyan hattın Rus işletmecisi Nord Stream şirketi, önce Kuzey Akım 2 hattında ciddi basınç kaybı meydana geldiğini, ardından Kuzey Akım 1 borularında da benzer şekilde “keskin bir basınç düşüşü” yaşandığını bildirdi. Boruların, Danimarka deniz sahası içindeki Bornholm Adası yakınlarındaki bölümünde sızıntı tespit edilirken, ada civarında 9 kilometrelik alan deniz trafiğine kapatıldı.

Milyarlarca Euro yatırım yapılan Kuzey Akım 2, inşaatı tamamlansa da Ukrayna işgali yüzünden hiç hizmete alınmamıştı. Kuzey Akım 1 ise Rusya tarafından “bakım” gerekçesiyle haftalar önce süresiz kapatılmıştı. Gaz akışı olmasa da her iki hatta borular doğalgaz yüklüydü.

DANİMARKA ‘SALDIRI’ DEDİ

Alman hükümeti ve Kremlin’den “Sabotaj ihtimalini gözardı etmedikleri” açıklamaları gelirken Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, boru hatlarına saldırı düzenlendiğine inandıklarını ve sızıntıların en az bir hafta sürebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kuzey Akım’daki sızıntının sabotaj kaynaklı olduğunu kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da ellerinde sızıntıların bir tür saldırı ya da sabotajdan kaynaklanabileceğine dair rapor olduğunu belirtti. Uzmanlar, Rusya ve Avrupa doğalgaz sevkıyatı konusunda bir orta yol bulup anlaşsa bile hatların gaz akışına uygun hale getirilmesinin aylar sürebileceğini ifade ediyor.

80 METRE DERİNDE

Çoğunluk hissesi Rus hükümetine ait doğalgaz devi Gazprom’a ait şirket, konunun araştırıldığı açıkladı. Alman basını da hatta yönelik saldırı iddialarına geniş yer verdi. Yetkililer boru hattının hasar gören bölümünün suyun 70 ila 80 metre derinliğinde olduğuna dikkat çekerek böyle bir saldırının, “basit bir eylem olmadığına” ve “donanımlı dalgıçlarla ya da bir denizaltıyla gerçekleştirilmiş olabileceğine” dikkat çekti. Mevcut durumda güney Avrupa ülkeleri doğalgazı Türkiye’den gelen hatlar üzerinden temin ederken, daha kuzeye Ukrayna topraklarından geçen boru hattı gaz ulaştırıyor.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/rus-dogalgaz-boru-hattina-saldiri-iddiasi-haber-110747.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir