SAAB, Polonya için 2 adet SIGINT gemisi inşa edecek

Polonya’nın denizde sinyal istihbaratı kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla Saab firması ile sözleşme imzalandı. Sözleşme 2 adet SIGINT gemisinin tasarımı, üretimi ve teknik desteği kapsıyor.

Polonya’nın denizde sinyal istihbaratı kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla Saab firması ile sözleşme imzalandı. Sözleşme 2 adet SIGINT gemisinin tasarımı, üretimi ve teknik desteği kapsıyor.

Saab firması konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında: “Toplam sipariş değeri, 2027 yılında planlanan teslimatlarla birlikte yaklaşık 620 milyon Euro’ya karşılık geliyor. Siparişin, yıl sonundan önce Saab tarafından rezerve edilmesi bekleniyor.

Bir SIGINT gemisi, tüm deniz istihbarat yetenekleri yelpazesinde istihbarat verilerinin elde edilmesini desteklemek için kullanılır. Saab, gelişmiş görev sistemlerinin entegrasyonu da dahil olmak üzere iki gemiyi tasarlayıp üreterek ana yüklenici olarak görev yapacak. Gemiler, Polonya’da taşeron Remontowa Shipbuilding SA tarafından inşa edilecek.

Sözleşmenin geçerliliği belirli mali koşulların yerine getirilmesine bağlıdır. Tüm şartların 2022 yılı sonuna kadar yerine getirilmesi bekleniyor” ifadelerinde bulunuldu.

Saab’ın Başkanı ve CEO’su Micael Johansson yaptığı açıklamada: “Polonya’nın deniz istihbarat gemi sistemlerinde ortak olarak Saab’ı seçmesinden gurur duyuyoruz.Dünya lideri sensörlerle gelişmiş platformlar oluşturarak, eksiksiz görev sistemlerini tamamen entegre ederek, yeteneklerimizle katkıda bulunacağız”  ifadelerinde bulundu.

İsveç’in yeni istihbarat gemisi deniz denemelerine başladı

İsveç, Donanması’nın sinyal istihbaratı kabiliyetlerini arttırmak için 2017’de Saab firmasıyla bir anlaşma yapmıştı. Saab firması tarafından üstlenilen projede geminin ilk çelik kesimi Mart 2018 yılında yapılmıştı. Bu bağlamda adı “HMS Artemis” olarak belirlenen gemi, Karlskrona’da deniz denemelerine başladı. HMS Artemis’in hizmete girmesi ile 1984’den beri İsveç Donanması’nda hizmette olan HMS Orion’un hizmetten çıkarılması planlanıyor. (Defenceturk)

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/saab-polonya-icin-2-adet-sigint-gemisi-insa-edecek-haber-111586.htm