Tarihçi Prof. Dr. Ortaylı: Denizden yaşamayı öğrenemezsek yaşayamayız bu kadar açık

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, üç tarafı denizle çevrili Türkiye’de denizlere önem verilmesi gerektiğini belirterek “Denizden yaşamayı öğrenemezsek yaşayamayız bu kadar açık.” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümü dolayısıyla Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda gazeteci Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide konuştu.

Türkiye’nin denizlerle çevrili bir ülke olduğuna işaret eden Ortaylı, Yunanistan ile yaşanan kıta sahanlığı sorunu hakkında şunları kaydetti:

“Adam, kıta sahanlığı diye gelip neredeyse utanmasa İzmir’e kadar sokulacak. Mantık yok, o mantığın olmaması da işine geliyor herkesin. Bizim deniz diye gördüğümüz iç denizdir, Hazar Denizi. Böyle denizde hakimiyet kurmamızı kimse istemiyor bu çok açık, en başta dostlar istemiyor. Size bunu söylüyorum savaş gayesiyle ilgisi yok. Üç tarafı denizle çevrili bir kıtada eğer denizci olmazsak ve deniz kuvvetimiz olmazsa denizden yaşamayı öğrenemezsek yaşayamayız bu kadar açık. Çünkü buranın bereketi maalesef o kadar genç değil. Burada denize hakim olmazsan aç kalırsın, artan nüfusla bu görülecektir.”

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/tarihci-prof-dr-ortayli-denizden-yasamayi-ogrenemezsek-yasayamayiz-bu-kadar-aci-haber-111949.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir