ABD Kongresi’nden, donanma için 32.6 milyar dolarlık fona onay

ABD Kongresi, 3 adet muhrip ve 2 adet denizaltı dahil olmak üzere 11 adet gemi için 32.6 milyar dolarlık fonu onayladı.

ABD Hükümeti tarafından 23 Aralık 2022’de yayınlanan bildiriye göre, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), donanma gemisi inşası için 4,7 milyar dolarlık artışla 32,6 milyar dolarlık yetki veriyor. Yetkilendirme;

2 adet Virginia sınıfı denizaltı ,
1 adet Constellation sınıfı firkateyn ,
1 adet San Antonio sınıfı amfibi gemi,
1 adet John Lewis sınıfı yağlayıcı
1 adet Navajo sınıfı çekme, kurtarma ve kurtarma gemisini olmak üzere 11 adet gemiyi içermekte.

Virginia sınıfı denizaltı

SSN-774 sınıfı olarak da bilinen Virginia sınıfı, ABD Donanması’nda hizmet veren nükleer enerjili seyir füzesi hızlı saldırı denizaltıları sınıfıdır. General Dynamics Electric Boat (EB) ve Huntington Ingalls Industries tarafından tasarlanan Virginia sınıfı denizaltı, ABD Donanması’nın en yeni denizaltı modelidir. Virginia sınıfı denizaltı tasarımı, Seawolf sınıfı tasarıma göre daha ucuz olması için ve Soğuk Savaş sonrası denizaltı görevleri için daha iyi optimize edilecek şekilde geliştirilmiştir. Tasarımı, Los Angeles sınıfı denizaltı tasarımdan biraz daha büyüktür, ancak Seawolf sınıfı tasarımda kullanılan teknolojiler de dahil olmak üzere daha yeni teknolojileri içeriyor.

Virginia sınıfı denizaltılar, Mk 48 Advanced Capability torpidolarını, Tomahawk seyir füzelerini ve mayınları hedefleme, kontrol etme ve fırlatma yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Entegre bir komuta, kontrol, iletişim ve istihbarat (C3I) sistemi, gövdeye nüfuz etmeyen fotonik direkler ve çok sayıda Özel Harekat Kuvvetleri personelini barındırmak için yeniden yapılandırılabilir bir torpido odası gibi yeniliklere sahiptir.

ABD Donanması için İnşası devam etmekte olan Arleigh Burke sınıfı Muhrip projeleri

ABD Donanması Muhrip filosunun bel kemiğini oluşturan Arleigh Burke sınıfı Güdümlü Füze Muhriplerinin tedariği devam etmekte. Bu kapsamda Arleigh Burke sınıfının en yeni versiyonu olan Arleigh Burke Flight IIA versiyonları inşa edilmekte. General Dynamics tersanelerinde şuan aktif olarak John Basilone (DDG 122), Harvey C. Barnum Jr. (DDG 124), Patrick Gallagher (DDG 127), Louis H. Wilson Jr. (DDG 126) ve William Charette (DDG 130) Muhriplerinin inşasına devam ediliyor.

Huntington Ingalls Industries (HII) tersanelerinde ise Ted Stevens  (DDG-128),  Jeremiah Denton  (DDG-129), George M. Neal  (DDG-131) ve Sam Nunn (DDG-133) gemilerinin inşası aktif olarak devam etmekte.

Aralık 2022 bitmeden Huntington Ingalls Industries (HII), Lenah Sutcliffe Higbee (DDG-123) Arleigh Burke Flight IIA Muhribini ABD Donanmasına teslim etti. Jack H. Lucas (DDG-125) Arleigh Burke Flight IIA Muhribi ise deniz denemelerine başlamıştı. General Dynamics ise Carl M. Levin (DDG-120)  Arleigh Burke Flight IIA Muhrinin deniz kabul testlerini tamamlamıştı. ABD Donanmasına bu Muhriplerin katılması ile uzun süredir hizmette olan Ticonderoga sınıfı kruvazörlerin emekli edilmesi planlanıyor. (Defenceturk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir