Malezya yeni fırkateyn ihalesi için teklif almaya başladı

Malezya Donanmasının kıyı savunma kabiliyetlerini arttırabilmek amacıyla yeni fırkateynlerin tedarikini kapsayan LMS Batch 2 ihalesi açıldı. Üretim planında seçilecek tasarımdan 4 adet üretilmesi ekleniyor. Türkiye MİLGEM tasarımı teklif ederken Hollanda ise SIGMA tasarımını teklif ediyor.
MİLGEM’in ilk bloku olan Ada sınıfı korvetlerden STM yükleniciliğinde Türk donanması için 4 adet inşa edildi, Ada sınıfının tasarımı aynı zamanda ASFAT Hisar sınıfı ADKG için de temel oluşturmaktadır. Daha sonra MİLGEM tasarımı Pakistan donanmasının isterlerine göre revize edilerek ASFAT bünyesinde 2 adeti İstanbul Tersanesi Komutanlığında, 2 tanesi de Karaçi de inşa edilmeye başlandı. Pakistan’ın sipariş verdiği MİLGEM tasarımında Türk donanması için üretilen orijinal versiyondan farklı olarak Sea Ceptor hava savunma sistemi için 12 adet dikey atım sistemi bulunmakta. Ayrıca kullanıcı isteği üzerine bazı sensör ve silah sistemleri değiştirilerek tasarımın esnekliği ispatlanmıştır.

Ukrayna da 4 adet MİLGEM siparişi veren ikinci ülkedir. Hetman Ivan Mazepa sınıfı olarak adlandırılan gemilerden ilkinin denize indirilme töreni yapılmış ikicisinin de saç kesim töreni yapılmıştır. Ukrayna MİLGEM’leri de kullanıcı isterlerine göre revize edilerek değişiklikler yapılmıştır. Tahrik sistemi ve geminin arkasında yer alan 24 adet MICA VL lançeri söz konusu değişiklikler arasındadır. (Defenceturk)

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/malezya-yeni-firkateyn-ihalesi-icin-teklif-almaya-basladi-haber-112574.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir