BALIK TÜRLERİNDEKİ AZALIŞ ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

1 Eylül 2022 günü başlayan ve 242 gün süren balık avı sezonu sonlanırken balıkçılar tür çeşitliliğindeki azalmanını ürkütücü boyutlara ulaştığını belirtti. İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, ” Palamut yüzleri güldürdü ama herkesin beklediği hamsi, aşırı avcılık nedeniyle iki yıldır büyüyemediği için hüsrana uğrattı. yakalanan hamsi de sofralar yerine balık yemi fabrikalarına gitti. Vatandaşın sevdiği istavrit, mezgit, tekir(barbun) ise çok az ve pahalıydı” dedi. Karadeniz’de avlanan Ayhan Arslan ise, bu sezon türlerde ki azalmanın kendini daha çok gösterdiğini belirtirken hamsinin azlığının kendilerini düşündürdüğünü vurguladı.

AV YASAĞI BAŞLIYOR

Ülkemizin 4 denizinde balık avı yasağı 15 Nisan’da başlayacak ve 123 gün sürecek. 1 Eylül 2023 tarihine kadar endüstriyel gırgır tekneleri ağlarını denize bırakamayacak ama küçük teknelerle avlanan geleneksel balıkçılar denizlerde görülecek. 242 gün süren 2022-2023 balık avı sezonunda en çok avlanan balık palamut olurken, hamsi ve istavrit gibi Türk mutafağının vazgeçilmezleri tezgahlara çok az geldi.

“Palamutun bolluğu geçici bir sevinç”

Balık avı sezonunu değerlendiren İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, sezon başında palamut balığının herkesi güldüreceğini tahmin ettiklerini ama hamsinin tahminlerinden az avlandığını belirtti. Kartal, “Palamut bereketiyle geldi ve balıkçının yüzü güldü. Balıkçı bu yılı da kurtardı. Ama palamut haricindeki türleri nedereyse göremedik. Herkesin beklediği hamsi, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde iki yıldır büyüyememişti. Kendini geliştiremeyen hamsi avlansa da sofralar yerine fabrikalara yem olarak verildi” dedi.

“Hamsi yasal boyun altında avlandı”

Yasal av boyu 9 cm olan hamsinin adeta katledildiğini belirten Kartal, “5-6 cm’lik cüce hamsiler yasa dışı olarak avlandı ve yem fabrikalarına gitti. Yeterli denetim ve ceza sistemi uygulanmadığı için hamsi yeme umutlarımız gelecek yıllar içinde azaldı. Vatandaşın yiyeceği balıklar olan istavrit, mezgit, tekir(barbun) çok azavlandı. Palamut dışında balık yiyemedik desek doğru olur. Türlerdeki azalış bizi düşündürüyor” dedi.

“İstanbul Boğazı ava kapatılmalı”

Karadeniz’de avlanan Ayhan Arslan da ağlarına dolan palamutun kendilerini sevindirdiğini ama türlerdeki azalışın tedirgin ettiğini belirtti. Arslan, ” Bu sezon Karadeniz’de palamut için verimliydi. Balıkçılar para kazandı ama hamsi, istavrit ve çinekop bekeldiğimizden düşüktü.” dedi. Kirlilik ve iklim değişikliği gibi insansal etkilerin kendisini daha fazla gösterdiğini belirten Arslan, ” Denizlerin ısı değişikliğiyle balıkların göç yolları değişti. Bazı balıklar kirliliği nedeniyle Marmara Denizi’ne girmemek için direnç gösteriyor. Deniz suyundak sıcaklık artışının da etkisi büyük. Önce kota uygulamasının tüm balıkçılara uygulanmasını ve İstanbul Boğazı’nın balıkçılığa kapatılması ilk çözümler olabilir. balıkçılığa kapatılan alanlar çoğaltılırsa balık türleri kendini dengeleyebilir” dedi.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/balik-turlerindeki-azalis-urkutucu-boyutta.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir