TÜRK SUALTI CAMİASINDA ‘SATHA’ ÇIKAN SORUNLAR İSTİFA GETİRDİ… ŞİMDİ NE OLACAK?

Akdeniz çanağının en güzel dalış noktalarını barındırmasına rağmen hak ettiği uluslararası sualtı ilgisini göremeyen Türk sualtı ve dalış camiası yaklaşık 1 yıldır çözümsüzlük içinde. Lokomotif branş olan aletli dalışın yanında toplam 11 spor branşını bünyesinde bulunduran Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun son başkanı Oğuz Aydın çözümsüzlükle mücadele edemeyince istifa ederken, şimdi ne olacağı merak ediliyor. Tartışmalı 3 oyla kazandığı seçimin ardından istifa eden Oğuz Aydın’ın ardından, iki ihtimal öne çıkıyor. DENİZKARTALİ.COM sualtı camiası için iki ihtimali de değerlendirdi.

,

Küba’daki milli başarı ve büyük gurur bile gölgelendi

Türk sualtı sporlarının tek otoritesi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, 30 Ocak 2022 tarihinde eski başkan Prof. Dr. Şahin Özen’e karşı aday olan Oğuz Aydın tarafından yönetiliyordu. Spor branşlarındaki düşüş, etkinliklerin düzenlenmemesine, birlik beraberlik ruhunun bozulması eklenince birbiri ardında istifalar ve görevden almalar yaşanmıştı. Hatta Küba’da gerçekleşen CMAS Dünya Görüntüleme yarışmasında kazanılan madalyalar bile Türk kamuoyuna tanıtılmamıştı. Sualtı görüntüleme uzmanlarının milli başarısı kendi sosyal medyalarından sadece birkaç kişiye ulaşmıştı.

Siyaset sualtına kadar iner mi? Bırakın sualtında politika olmasın.

İlgili bakanlığın TSSF yönetiminde gereğinden fazla etkin olduğu, federasyonun tek başına karar almayacağı söylentileri ve haddinden fazla siyasallaştığı düşüncesi Türk sualtı camiasını karamsarlığa sürüklerken, federasyonun tüm faaliyetleri durdurulmuştu. Yönetim kurulu istifalarının ardından TSSF Başkanı Oğuz Aydın’da istifa etti.

Böyle mi olmalıydı?

Mavi Vatan denilen kavramın sadece deniz yetki alanlarından oluşmayacağı, suyun altındaki güzellikleri koruyarak ve daha çok faydalanarak ilerlemek olduğunun bilincinde olan Türk sualtı camiası en çok dalış sektörü cevaplanmayan soruları merak ediyor.

İlk seçenek, TSSF tüzüğü gereği, başkanın istifası üzerine 5. Maddenin yürürlüğe konması. Yani yönetim kurulu üyelerinden birinin ya da belirlenecek ortak ismin başkan seçilmesi ve 3 ay içinde olağanüstü secim kararının alınması. Bu seçenek Ali Rıza Çobanoğlu ya da Levent Ucuzal’ın isimlerini gündeme getiriyor.

Her iki seçenekte de erken seçim ihtimali SATHA çıkıyor.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/turk-sualti-camiasinda-satha-cikan-sorunlar-istifa-getirdi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir