RIMPAC 2022 Tatbikatı’na 4 insansız prototip deniz aracı katıldı

1971 yılından beri 2 yılda bir düzenlenen RIMPAC Tatbikatı’nın 28’incisi bu yıl 29 Haziran – 4 Ağustos tarihleri arasında Hawaii Adaları, Güney Kaliforniya bölgesi ve çevresinde gerçekleştiriliyor.

ABD Donanması ve müttefik ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen dünyadaki en büyük tatbikatlarından olan RIMPAC tatbikatına ABD yapımı 4 insansız platform katılım gösterdi.

Konuyla ilgili ABD Donanması’nın 3. Filosu basın açıklamasında, “Daha önce tatbikatlara insansız sistemler katılmış olsa da, hem otonom hem de insanlı ekiplerle çalışan dört farklı aracın katılımı önemli bir kilometre taşıdır. Seahawk, Sea Hunter, Nomad ve Ranger gemileri bir dizi görevi yerine getirecek. Prototipler, egzersiz katılımcıları ile yan yana çalışacak, faydalı yükleri taşıyacak, istihbarat sağlayacak ve en önemlisi, daha büyük filoda nasıl çalışacaklarını belirlemek için gerçek dünya ortamında veri toplayacak” ifadelerinde bulundu.

Konuyla ilgili İnsansız Denizcilik Sistemleri (PMS 406) program ofisinin program yöneticisi olan Donanma Kaptanı Scot Searles yaptığı açıklamada, “Otonom İDA’ların insanlı muhariplerle entegrasyonu, filo komutanlarına deniz alanı farkındalığında çok ihtiyaç duyulan geliştirmeleri sağlayacak, böylece yüzey savaşında karar hızını ve ölümcüllüğü artıracak” dedi.

RIMPAC 2022 TATBİKATI

1971 yılından beri 2 yılda bir düzenlenen RIMPAC Tatbikatı’nın yirmi sekizincisi bu yıl 29 Haziran – 4 Ağustos tarihleri arasında Hawaii Adaları, Güney Kaliforniya bölgesi ve çevresinde gerçekleştiriliyor. Dünyanın en büyük tatbikatlarından biri olan RIMPAC’in kurucu ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada’dır. Bu sene tatbikata 26 ülkeden 41 gemi, 4 denizaltı, 170’den fazla uçak ve yaklaşık 25.000 personel katılması ön görülüyor. Bu ülkeler sırayla: ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Kanada, Fransa, Hindistan, Şili, Ekvador, Endonezya, Danimarka, Tonga, İsrail, Kolombiya, Japonya, Brunei, Malezya, Meksika, Kore Cumhuriyeti, Singapur, Yeni Zelanda, Peru, Filipinler Cumhuriyeti, Sri Lanka ve Tayland.

Defence Türk’te yer alan habere göre, tatbikatın vizyonu konusunda ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, “Dünyanın en büyük uluslararası denizcilik tatbikatı olan RIMPAC, deniz yollarının güvenliğini ve dünyanın birbirine bağlı okyanuslarında güvenliği sağlamak için kritik olan işbirlikçi ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek için tasarlanmış benzersiz bir eğitim fırsatı sunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/rimpac-2022-tatbikatina-4-insansiz-prototip-deniz-araci-katildi-haber-109949.htm