Güney Kore ve ABD ortak deniz tatbikatı başlattı

Güney Kore ve ABD, “Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı” nükleer enerjili USS Ronald Reagan uçak gemisinin de yer aldığı ortak deniz tatbikatına başladı.

Kuzey Kore’nin art arda gerçekleştirdiği füze denemeleri bölgede tansiyonu yükseltirken, Güney Kore ve ABD’den Pyongyang’a karşı yeni bir hamle geldi.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, bugün ABD’nin USS Ronald Reagan uçak gemisinin de yer adlığı ortak deniz tatbikatına başladığı bildirildi.

İki gün sürmesi planlanan tatbikatın “müttefiklerin Kuzey Kore provokasyonlarına karşı operasyonel yeteneklerini güçlendirmeyi amaçladığı” belirtildi. Tatbikatın ayrıca nükleer enerjili uçak gemisi Ronald Reagan’a Jeju adasının güneydoğusundaki sulara kadar eşlik etme planını içerdiği öğrenildi.

YENİDEN UÇAK GEMİSİ KONUŞLANDIRILMIŞTI

Kuzey Kore’nin art arda gerçekleştirdiği balistik füze denemeleri bölgede gerilimi artırmış, ABD, Güney Kore ve Japonya hükümetleri muhtemel yeni silah denemelerine karşı alarma geçmişti. Geçtiğimiz hafta ABD ve Japonya’nın da katıldığı ortak bir deniz tatbikatı sonrasında Kore Yarımadası’ndan ayrılan ABD’ye ait nükleer enerjili uçak gemisi Ronald Reagan, gelişmelerin ardından çarşamba günü Güney Kore’nin doğusundaki sularda yeniden konuşlandırılmıştı.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/guney-kore-ve-abd-ortak-deniz-tatbikati-baslatti-haber-110874.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir