Çin, LNG satışını yeniden durdurmayı planlıyor

Çin kendi arzını sağlama almak için yabancı alıcılara LNG’de yeniden satışı durdurmayı planlıyor.

Çin, kış sezonu için kendi tedarikini sağlama almak amacıyla ithalatçılarına, Avrupa ve Asya’daki enerji açlığı çeken alıcılara LNG’yi yeniden satmayı durdurmalarını söyledi.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre; ekonomik planlama örgütü Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, PetroChina Co., Sinopec ve Cnooc Ltd.’den kış alımlarını yurt içi kullanım için tutmasını istedi.

Çin, spot piyasada artan alımlarla geçen yıl Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük LNG ithalatçısı haline gelmişti. Yeniden satışlar 2022’de gaz tüketiminde ilk düşüşünü kaydedebilecek olan Çin için keskin bir geri dönüşe işaret etmişti.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Pazar günü Komünist Parti kongresinde yaptığı iki saatlik konuşmasında enerji güvenliğini vurguladı. Şi Jinping arz sıkışıklığı risklerinden kaçınmak için ülkenin yeşil geçişini dikkatli bir şekilde ilerletmesi gerektiği söylemini yineledi.

AVRUPA’DA GAZ FİYATLARI YAKLAŞIK YÜZDE 60 GERİLEDİ

Avrupa’da gaz fiyatları Ağustos ayındaki en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 60 gerileme kaydetti. Öte yandan, bölgede gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus gazı ithalatı yapılmasından kaçınılması nedeniyle hala yılın bu dönemi için rekor seviyedeki seyrini sürdürüyor.

Avrupa’ya gerçekleştirilen LNG sevkiyatı seli bölgenin spot fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bu da bazı tedarikçilerin sevkiyatları oranların daha cazip olduğu Asya’ya yeniden yönlendirmeyi düşünmesine neden oluyor.

Yine de, Çin’in kendi arzını güvence altına alma hamlesi, Avrupa’ya yapılan sevkiyatları çekebilir ve soğuk bir kış durumunda bölgenin enerji krizini şiddetlendirebilir.

Çin, ABD gibi ihracatçılardan LNG satın almak için büyük sözleşmelere sahipken, ülkedeki bazı tacirler bu yıl içindeki cansız talep nedeniyle bu arzın bir kısmını Avrupa’ya yönlendiriyor.

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/cin-lng-satisini-yeniden-durdurmayi-planliyor-haber-110998.htm