Rusya, Japon Denizi’ne süpersonik gemisavar füzesi fırlattı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Rusya’dan endişe yaratan bir hamle geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün Japon Denizi’nde Rus donanmasının bir tatbikat yaparak ağır silahlarını kullandığını duyurdu. Bakanlığın resmi Telegram hesabından yapılan açıklama ve paylaşılan görüntülerde savaş gemilerinin deneme atışı yaptıkları görülüyor.

Açıklamada, “Pasifik Filosu bugün Japon Denizi’nde Moskit güdümlü füzeleri sahte düşman hedeflerine fırlattı” denildi. 100 kilometre uzaktaki hedeflerin iki Moskit füzesi tarafından “başarıyla” vurulduğu da kaydedildi.

Süpersonik gemisavar füze olarak da bilinen füzeler P-270 Moskit füzesi olarak bilinirken NATO tarafından da SS-N-22 Sunburn olarak adlandırılıyor. Sovyetler kökenli orta menzilli süpersonik güdümlü füze 120 kilometre mesafedeki hedefleri vurabiliyor.

Bölgede endişe yaratan füze denemesi ile ilgili olarak Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, atışların herhangi bir zarar vermediğini duyurdu. Hayashi düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken Rus güçleri uzak doğuda ve Japonya yakınlarında giderek daha da hareketli hale geldi” dedi.

Füzelerin ateşlenmesinden bir hafta önce iki Rus stratejik bomba uçağı nükleer silah barındırırken Japon Denizi üzerinde uçmuş ve bu hamle gerilim yaratmıştı.

Hayashi, Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silah tutma konusunda anlaşma sağlandığına yönelik açıklamaları da kınadığını söyledi. Hayashi, “Rusya ve Belarus’un gerilimi daha da artıracak adımlar atmayı bırakmasını talep ediyoruz” dedi. (Sözcü)

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/rusya-japon-denizine-supersonik-gemisavar-fuzesi-firlatti-haber-112930.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir