BÜYÜKADA’DAKİ USTURMAÇA-LASTİK MEZARLIĞI DALGIÇLARI ŞAŞIRTTI

Türkiye İş Bankası, “Denizler bizim gelecek bizim” diyerek hayata geçirdiği çalışmalara yenilerini ekliyor. Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu koordinasyonuyla Marmara Sualtı Merkezi, Piri Reis Üniversitesi, Su Altı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği, Denizciler Dayanışma Derneği ve Banka çalışanlarından oluşan dalgıçlarla Büyükada’da gerçekleştirilen deniz dip temizliği dalışında çim biçme makinesinden araç lastiğine çok miktarda atık toplandı. Büyükada sahiline çıkarılan atıklar geri dönüşüm için Adalar Belediyesi’ne teslim edildi. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu’nun organize ettiği dalışta dalgıçları en çok usturmaça amaçlı kullanılan bu kadar lastiğin derinlere nasıl gittiği oldu. İskelenin hemen altında sıralanan yüzlerce lastiğin deniz yaşamını olumsuz etkilediği görülürken, lastiklerin olmadığı yerlerde deniz çayırları ve pinaların boy vermesi doğanın dengesini gözler önüne serdi. Lastikler, barındırdığı kimyevi maddeleri düzenli denize bıraktığı için çevresinde hiç bir canlının yaşamadığı görülürken lastiklerin olmadığı yerlerdeki canlılık dalgıçlara umut verdi. Dalgıçlar hoyratça doğaya bırakılan bu kadar lastiğin toplanmasının günler süreceğini ve özel bir proje ile geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğini belirtti.

DERİNLERE SAYGI DALIŞ TOPLULUĞU ORGANİZE ETTİ

“Denizler bizim gelecek bizim” yaklaşımını benimseyen İş Bankası, denizleri ve deniz kaynaklarını koruma; ekolojik dengeye ve sürdürülebilirliğe destek olma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Deniz temizliğine katkıda bulunmak ve bu konudaki farkındalığı artırmak üzere Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu’nun koordinasyonunda Marmara Sualtı Merkezi’nin teknesiyle Piri Reis Üniversitesi, Su Altı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği, Denizciler Dayanışma Derneği (DAK/SAR) ve Banka çalışanlarından oluşan dalgıçların katılımıyla Büyükada açıklarında sualtı dip temizliği dalışı gerçekleştirildi. Dalgıçlar suyun altına indikleri anda gördükleri manzara karşısında şaşırdılar. İBB’ye bağlı Şehir Hatları İskelesi’nin altının adeta bir usturmaça lastik mezarlığına dönüştüğü görüldü. Yüzlerce lastiğin yayıldığı deniz ekosisteminin olumsuz etkilendiği belirlenirken, lastiklerin yaydığı düzenli kimyevi maddelerin canlı yaşamını yok ettiği belgelendi. Akdeniz’de çok az görülen ve doğal laboratuvar Marmara Denizi’nde varlığını sürdüren pinalar ile deniz çayırlarının lastiklerin yarattığı tahribatın hemen yanında yaşam alanı bulması umut ışığı oldu. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyeleri, gemilerin yanaşırken iskeleye çarpmaması için konulan lastiklerin hoyratça denize düşmesine izin verenlerin kendilerini sorgulaması gerektiğini belirtirken çıkartılmalarının günlerce sürecek özel projeler gerektirdiğinin altını çizdi.

Dalış esnasında çim biçme makinesinin yanı sıra gözlük, çeşitli ebatlarda araç lastiği ve teneke kutu gibi çok miktarda atık denizden çıkarıldı. Atıklar Büyükada sahiline çıkarılarak, geri dönüşüm amacıyla Adalar Belediyesi yetkililerine teslim edildi.

Denizlerin korunması ve bilimsel bilginin artırılması ana hedefler arasında

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Gamze Yalçın, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlamak için iş planlarında sürdürülebilirliği en üst düzeyde ve stratejik öncelikler arasında ele aldıklarını vurguladı. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 14. madde olan “Sudaki Yaşam” başlığı altındaki okyanusların, denizlerin, deniz kaynaklarının koruması ve sürdürülebilir kullanılması hedeflerinin, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz için önemine dikkat çeken Yalçın, “Denizlerin korunmasına, bilimsel bilginin artırılmasına ve araştırma kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı ana hedeflerimizden biri haline getirdik. Bu hedef doğrultusunda alanında uzman kişi ve kurumlarla bir araya gelerek projeler yürütüyoruz.

Bu defa çalışanlarımızı da sürece dahil etmek ve konuyla ilgili farkındalığı artırmak üzere bir deniz dip temizliği çalışması gerçekleştirdik. Bu etkinlikteki tüm paydaşlarımıza ve İş Bankalılara duyarlılıkları ve destekleri için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte de denizlerimizin ve biyoçeşitliliğin korunmasıyla ilgili sorumluluk almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İş Bankası’nın denizleri ve biyoçeşitliliği korumaya yönelik çalışmaları 

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 3. kez düzenlenen Marmara Denizi 2022 Sempozyumu’na ev sahipliği yapan İş Bankası, Savaş Karakaş yapımcılığında “Bir Umut Marmara” belgeseli ve “Sudaki İzler Masmavi” belgeselini hayata geçirdi. Deniz kirliliğini azaltacak yatırımlara finansman sağlamak üzere “Denizleri Koruyalım Kredisi”ni hazırlayan Banka, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesindeki Deniz Bilimleri Enstitüsü’yle iş birliği yaparak ekosistemin sürdürülebilirliği ve bilimsel çalışmalara destek olmak hedefiyle Türkiye’de ilk kez kullanılan insansız su altı planörü glider cihazı Deniz Kâşifi’ni Enstitü’nün kullanımına sundu ve bugüne kadar denizlerimizde bilimsel araştırmalara ışık tutacak pek çok veri toplandı. Banka yine TÜDAV iş birliğiyle Marmara Denizi’nin sağlığı için kritik öneme sahip son Posidonia oceanica deniz çayırlarının haritalanması, üzerindeki atıklardan temizlenmesi ve korunması hedefiyle “Denizlerin Geleceği: Deniz Çayırları” projesini hayata geçirdi.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/buyukadadaki-usturmaca-lastik-mezarligi-dalgiclari-sasirtti.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir