Rusya üçüncü Lada sınıfı denizaltı “Velikie Luki”yi denize indirdi

Admiralty Tersanesinde inşa edilen üçüncü Project 677M (Lada sınıfı) denizaltısı “Velikie Luki” 23 Aralık tarihinde St. Petersburg’da yapılan törenle denize indirildi.

Rus donanması için Admiralty Tersanesinde inşa edilen üçüncü Project 677M (Lada sınıfı) denizaltısı “Velikie Luki” 23 Aralık 2022 tarihinde St. Petersburg’da yapılan törenle denize indirildi. Konuyla ilgili Admiralty Tersanesi tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: JSC “Admiralty Tersaneleri” (United Shipbuilding Corporation’ın bir parçası), 23 Aralık 2022’de Project 677’nin Lada sınıfı denizaltısı ”Velikie Luki” yi denize indirdi.

Etkinlikte, JSC Admiralty Tersaneleri Genel Müdürü Alexander Buzakov, Project 677’nin sadece şirket için değil, Rus Donanması için de gelecek olduğunu belirtti.

JSC Admiralty Tersaneleri Genel Müdürü Alexander Buzakov ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Velikie Luki, Project 636 denizaltılarından temel olarak otomasyon açısından ayrılan dördüncü nesil bir denizaltıdır. Bu tekneler tek gövdeli olup, daha manevra kabiliyetine sahip ve kompakttırlar. Bugünkü hedefimiz, Project 677 serisi denizaltıların zamanında hizmete alınabilmesi için Rus Donanması’nın belirlediği görevleri yerine getirmek.”

Velikiye Luki denizaltısı, Mart 2015’te JSC Admiralty Tersanelerinde kızağa indirilmişti. Şirket, denizaltıyı sınıfının lider denizaltısı olan St. Petersburg denizaltısının deneme operasyonu sonuçlarına göre uyarlanmış bir projeye göre inşa ediyor. Bu kapsamda ilk denizaltının teknik kontrol sistemleri, elektrikli tahrik sistemi ve navigasyon sistemi modernize edildi.

Şirket ayrıca projenin iki denizaltısının daha inşasına devam ediyor – ”Vologda” ve ”Yaroslavl“. İnşaatlarına ilişkin devlet sözleşmesi, Army-2019 forumu sırasında Haziran 2019’da JSC Admiralty Tersaneleri ile Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı.

Project 677 Lada sınıfı denizaltılar, dördüncü nesil nükleer olmayan denizaltılara aittir ve artık hem savaş gücü hem de diğer performans özellikleri açısından en modern ve gelecek vaat eden yerli nükleer olmayan denizaltılar olarak kabul edilmektedir. JSC “Admiralty Tersaneleri” bu sınıftaki tek gemi inşa tesisidir. (defenceturk)

Kaynak: Deniz Haber – https://www.denizhaber.net/rusya-ucuncu-lada-sinifi-denizalti-velikie-lukiyi-denize-indirdi-haber-111950.htm