YAŞA BEYBABA HMS GOLİATH’I BATIRDIN

Çanakkale deniz cephesinde İngiliz Kraliyet Donanması’nın en büyük zırhlısı HMS Goliath’ı adeta intihar saldırısıyla batıran Muavenet-i Milliye’nin silah subayı Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay’ın çarpışma günlüğü ve anı defteri ortaya çıktı. Tam 108 yıl önce 13 Mayıs 1915 günü HMS Goliath’ı batıran 3 torpidoyu atan Ali Haydar Öztalay’ın günlüğüne, “Düşman gemisini 1000 metre de gördüğümüzde torpidoları ateşledik. Yunus gibi hedefine giden ilk torpido hedefine varmadan ikinci ve üçüncüyü gönderdik. Gökyüzüne kızılca siyah duman minare boyu yükseldi. İngilizlerin Navarin’de batırdığı gemilerdeki şehitlerimizle Çanakkale şehitlerimizin intikamını aldık” şeklinde yazdığı görüldü. Ali Haydar Öztalay’ın torunu Çimen Yüksel, pek çok madalya, nişanın yanı sıra yüzlerce belge ve evrakın Kocaeli’ndeki evlerinde kuracakları müzede sergileneceğini belirtti.

Savaş makinesi HMS Goliath’ı 570 askeriyle batırmıştı

Çanakkale kara ve deniz çıkarmalarının başarısız olması üzerine İngiliz Kraliyet Donanması’nın en büyük zırhlısı HMS Goliath, Çanakkale boğazı çevresinde devriye gezerek baskıyı sürdürüyordu. Döneminin gerçek bir savaş makinesi olan 120 metre boyundaki HMS Goliath’ın batırılması için Osmanlı Genel Kurmayı planlar yaparken, batırılması görevi Muâvenet-i Milliye muhribine verdi. Muâvenet-i Milliye’nin komutanı Ayasofyalı Ahmed Bey savunma sistemi çok gelişmiş olan HMS Goliath’a düzenlenecek operasyonun adeta intihar saldırısı olacağını bildirdiği 90 kişilik mürettabat, görev sonunda öleceklerini bilerek denize açıldılar.

Muâvenet-i Milliye torpido botu, 13 Mayıs 1915 gecesi Morto Koyu’nda bekleyen İngiliz zırhlısına doğru ilerlerken kendilerine mors alfabesiyle sorulan sorulara yanıltıcı cevaplar vererek zaman kazanmıştı. Küçük bir gemiden açık saldırıyı beklemeyen İngilizlerin şaşkınlığından yararlanan Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay’ın birbiri ardına ateşlediği 3 torpido, HMS Goliath’ı 570 askeriyle birlikte batırmıştı. Goliath’ın batmasıyla İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Fisher ve Bahriye Nazırı Winston Churchill istifa ederken, mürettebat ve Torpido yüzbaşısı Ali Haydar Öztalay, Türk Donanma, Türk Harp, Alman Gümüş Liyakat, Alman Gümüş İmtiyaz madalyalarına layık görüldü.

Gökyüzüne doğru kızılca duman

İstanbullu 28 işadamının öncülüğünde Donanma Cemiyeti tarafından alınan Muavenet-i Milliye’nin torpidolarını ateşleyen Ali Haydar Öztalay’ın günlükleri ve raporları ortaya çıktı. Torunu Çimen Yüksel’in ortaya çıkardığı belgelerde HMS Goliath’ın nasıl batırıldığı da detaylarıyla yer alıyor. HMS Goliath’ı batırmakla görevlendirilen Muavenet-i Milliye’nin kıyıya çok yakın gittiği için mayınlara çarpma ya da kayalara bindirme riski taşıdığı, gece karanlığından faydalanarak savaş makinesine yaklaştığı öğrenildi. Ali Haydar Öztalay defterine, ” 45, 90 ve 180 derecede olmak üzere tüplerde torpidoları hazırlamıştık. HMS Goliath’a tahminen 1 km kala saat 01.10’da ilk torpidoyu ateşledik. Torpido yunus gibi sulara ömüldü, yakamozlarla hedefine gitti. İkinci torpidoyu ateşledik, hedefine gitti. Gökyüzüne doğru kızılca siyah duman sütünü yükseldi. Bir velvele işitildi. Minare boyu kızılca duman yükseldi. Üçüncü torpidoya gerek yoktu ama nişancı ‘çorbada benim de tuzum olsun’ diye düşünmüş olmalı, ateşledi. Düşman gemisi hücum eden sularla alabora oldu.” yazdı.

“Goliath’ı batırdın Yaşa Beybaba”

Dünya torpido tarihinde 3 torpidonun isabet ettiği saldırının olmadığını belirten Yüzbaşı Öztalay’ın sözlerine, ” Ölsemde gam yemem diye bağırdım. İngilizlerin Navarin’de batırdığı gemilerdeki şehit atalarımızın ve Çanakkale şehitlerimizin intikamını almış oldum. Bu sırada zabitan ve erat etrafımı sarmış, ‘Yaşa Beybaba’ diyorlardı.” şeklinde devam ettiği görüldü.

Dedem kendisiyle ve yaptıklarıyla hiç övünmedi

İzmit Belediye Başkanlığı’da yapan Yüzbaşı Öztalay’ın torunu Çimen Yüksel, madalya, askeri belge, mektup, evrak ve günlüklerinden oluşan bir sergiyi kuracakları müzede ziyaretçilere açacaklarını söyledi. Çimen Yüksel, “Dedem kendisiyle ve yaptıklarıyla hiç övünmedi, ömrünün sonuna kadar vatana hizmet etti. O’nu unutturmamak için müzeye çevireceğimiz bölüm de eserlerini sergileyeceğiz” dedi. Öte yandan Nusret mayın gemisinin komutanı İsmail Hakkı Bey’in torunu Kaptan Cihat Gündoğdu ve askeri tarih uzmanı Ömer Arslan’ın, Yüzbaşı Öztalay’ın yaşadıklarını kitap haline getireceği öğrenildi.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/yasa-beybaba-hms-goliathi-batirdin.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir