DERİNLİKLERE GÜVEN VEREN KURTARAN-2023 TATBİKATI

TCG Alemdar ve dalgıçlar, senaryo gereği satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltı gemisine yönelik kurtarma faaliyeti gerçekleştirdi. Denizaltıya acil yaşam destek paketleri ulaştırıldı ve 2 yaralı kurtarıldı. Tatbikat başarıyla tamamlandı.

Senaryo gereği satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltı gemisine yönelik kurtarma

Türk Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları ile yabancı ülke gözlemcilerinin katıldığı KURTARAN-2023 Tatbikatı’nın basın kısmı, senaryo gereği denizaltıya acil yaşam destek paketlerinin ulaştırılması ve 2 yaralının kurtarılmasıyla tamamlandı. Marmaris Aksaz açıklarındaki tatbikatta, senaryo gereği satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltı gemisine yönelik kurtarma faaliyeti yapıldı.

Gemideki uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV) ile tespit edilen cisimlerin denizaltı olup olmadığı ve yüzeyinde hasar bulunup bulunmadığı saptandı. Deniz yüzeyine çıkamayan denizaltının yeri sonar cihazlarıyla tespit edildi.

Kamu kurumları arasında birlikte çalışabilirlik

Daha sonra TCG Alemdar Gemisi’nde bulunan birinci sınıf dalgıçlar vasıtasıyla denizaltıya acil yaşam destek paketleri ulaştırıldı.Gemideki brifingde KURTARAN-2023 Tatbikatının bu yıl altıncısının icra edildiğini belirten Kurtarma ve Sualtı komutanı Deniz Albay Cemil Şen, tatbikatta satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltıya yönelik kurtarma harekatı kapsamında denizaltının aranması, yaşam desteği sağlanması ve personelinin kurtarılmasına ilişkin eğitimler icra edildiğini söyledi.

Şen, tatbikata iştirak eden diğer ülke personeli ile denizaltı kurtarma faaliyetlerine ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşılması ve kuvvet komutanlıkları ile kamu kurumları arasında birlikte çalışabilirlik usullerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Kurtarma ve Su Altı komutanı Deniz Albay Cemil Şen

“Satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltının aranmasına yönelik usul ve esasların denenerek icra edildi”

Doğu Akdeniz’de icra edilen tatbikat kapsamında milli kurtarma gemileri ile farklı sahalarda dibe oturmuş iki denizaltıya eş zamanlı olarak kurtarma faaliyetleri icra edildiğini belirten Şen, “Tatbikata deniz kuvvetleri komutanlığından 1 fırkateyn, 1 denizaltı kurtarma gemisi, 1 kurtarma gemisi, 2 denizaltı, 1 mayın avlama gemisi, 1 karakol gemisi, 1 römorkör, 1 deniz karakol uçağı,1 helikopter, 1 insansız hava aracı, 1 sat botu, 1 paraşütlü arama kurtarma timi,1 denizaltı tahliye ve kurtarma yardım timi katılıyor.” dedi. Şen, denizaltı harekat kontrol makamı tarafından 6 Mayıs’ta verilen alarm mesajının ardından arama kurtarma birlikleri tarafından satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltının aranmasına yönelik usul ve esasların denenerek icra edildiğini kaydetti.

Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi

Denizaltıdan serbest çıkış yapan iki yaralı gemiye getirildi. Senaryo gereği gemiye getirilen kazazedeler tıbbi tasnifi yapılarak ilgili tedavi alanlarına yönlendirildi. Burada kurtarılanlara tıbbi müdahale, tetkik ve muayeneleri Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi tarafından yapıldı. Tıbbi alanlarda kazazedelere tıbbi müdahale, tetkik ve basınç odası tedavileri uygulandı. Tatbikat tüm hedefleri gerçekleştirilerek başarıyla tamamlandı.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI Haber Portalı – https://denizkartali.com/derinliklere-guven-veren-kurtaran-2023-tatbikati.html