Denizci olamadık

Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü, yelkenli okul gemilerinin olmadığını belirterek “Denizci bir halk sayılmıyoruz, halkımızın büyük çoğunluğu ‘denizsiz’ olabiliyor” dedi.

Türkiye’nin yelkenli okul gemisinin olmadığını söyleyen Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü, Türkiye her ne kadar köklü bir denizcilik geçmişine sahip olsa da yelkenli okul gemilerinde geri kalmış. ‘Denizci’ bir halk sayılmıyoruz, halkımızın büyük çoğunluğu ‘denizsiz’ olabiliyor. Denizi birçok etkinliğin, işlevin, taşımacılık ve yolculuk başta olmak üzere birçok işin içine sokmak bunun için gerekliyken, son yıllarda tersi yapılmakta. Artık, kısa ‘deniz hatları’ olan birkaç kent dışında limanları ve iskeleleri arasında deniz yolculuğu yapılan yer yok ülkemizde” dedi.

‘1906 YILINDAN BERİ YELKENLİ OKUL GEMİMİZ YOK’
Türkiye’nin son yelkenli okul gemisi tarihine değinen Ünlü, “ Deniz talebelerinin son yelkenli tâlim gemisi 1842 yapımı Nüvid-i Fütûh (Zafer Müjdesi). Ne yazık ki 1906’da söküldü bir kenara atıldı.1908’de odun ihtiyacı için yakıldı. Bu sınıftan olan son eğitim gemimizde cumhuriyeti bile göremeden yok oldu gitti” ifadelerini kullandı.

MUHABİR: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER
Kaynak: Antalya Ekspres – https://www.antalyaekspres.com.tr/denizci-olamadik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir