Kritik iddia… Cem Gürdeniz uyardı: İntihardır!

Türkiye’nin, İngiltere’den Type-23 Firkateyni satın aldığı iddia edildi. Amiral Cem Gürdeniz, “Türk milli gemi inşa yeteneği üstün bir seviyede iken, İngiltere’den 35 yaşında tip 23 firkateyn almak intihardır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 16 Ocak’ta İngiltere’ye bir ziyaret düzenlemiş ve mevkidaşı Ben Wallace ile bir araya gelmişti. İki bakanın görüşmesi sonrası Türkiye’nin, İngiltere’den ikinci el Type-23 Firkateyni satın aldığı iddiası gündeme geldi.

Marin Deal’in haberine göre; Millî Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Donanması’ndan Type-23 firkateynlerinden satın alıyor. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ziyaretinin ardından Türkiye ile İngiltere’nin, İngiliz Kraliyet Donanması tarafından aktif olarak kullanılan ve envanterde halihazırda 12 adet bulunan Type-23 firkateynlerine yönelik tedarik anlaşması yaptığı iddia edildi.

İngiltere daha önce de aynı sınıfta 3 firkateyni, Şili’ye satmıştı.

Söz konusu iddia, henüz güvenlik veyahut savunma kaynakları tarafından doğrulanmadı.

‘ONARIM BAKIMI KABUS OLACAK’

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, söz konusu iddiaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk milli gemi inşa yeteneği üstün bir seviyede iken, İngiltere’den den 35 yaşında tip 23 firkateyn almak intihardır. Tüm sistemlerinin yabancısı olduğumuz bu gemilerin bakım onarımı kabus olacaktır. Donanma İngiltere’den son gemiyi 64 yıl önce aldı. Dilerim haber doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Veryansın TV – veryansintv.com/kritik-iddia-cem-gurdeniz-uyardi-intihardir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir